Lavender – pielęgnacja ciała

Olejek Lavender w kremie, balsamie do ciała i szamponie

Stworzenie kosmetyku z olejkiem Lavender w składzie jest banalnie proste, a efekt jakiego się możesz spodziewać po czasie powinien wprawić Cie w zdumienie.  Jeśli chcesz stworzyć krem, wybierz hypoalergiczny krem zawierający jak najmniej substancji chemicznych i zapachowych. Jeden z zaprzyjaźnionych warszawskich salonów kosmetycznych poleca serię kosmetyków AA. Do kremu nawilżającego należy wkropić 3-4 krople olejku Lavender. W opakowaniu tego olejku znajduje się ponad 300 kropli, więc pomyśl tylko ile takich kremów możesz zrobić.
Wymieszaj czystą  szpatułką olejek z kremem i gotowe. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych składników (konserwantów), żeby zabezpieczyć krem. Specjaliści twierdzą, że nie ma potrzeby robienia większej ilość kremów, bo dobrze jest, kiedy taki krem zostanie zużyty w ciągu miesiąc.
.
Podobnie należy postąpić w wypadku balsamu do ciała, oczywiście należy użyć odpowiednio większej ilości olejku w zależności od pojemności opakowania.

Właściwości kosmetyczne olejku z lawendy są doskonale znane. Lawenda tonizuje i ujędrnia skórę, ponieważ pobudza krążenie, zapewniając w ten sposób odpowiednią podaż tlenu i odżywianie komórek skóry. Pomaga utrzymać komórki w zdrowiu i przyspiesza ich proces odnowy.
.

Pomocny w walce z tądzikiem
Olejek lawendowy jest jednym z niewielu naturalnych składników, na które możesz zwrócić uwagę przy usuwaniu problemów z trądzikiem. Olej ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, które mogą zwalczać bakterie powodujące trądzik i stan zapalny. Używaj regularnie kremu z olejkiem Lavender i obserwuj zachodzące zmiany.

W jednym z badań przeprowadzonych przez Howard University College of Medicine w Waszyngtonie stwierdzono, że olejek z lawendy jest jednym z niewielu silnych olejków eterycznych, które mogą hamować wzrost bakterii skóry.

Według University of Maryland Medical Center aromaterapeuci najczęściej używają własnie lawendy do leczenia trądziku.


Pomocny w niszczeniu wyprysków skórnych

Wypryski mogą  być bardzo kłopotliwym stanem skórnym, ale do czas użycia olejku lawendowego. Dzieje się tak dlatego, że olejek ma zdolność łagodzenia świądu i  objawów egzemy.
.

Na oparzenia!
Olejek jest korzystny w gojeniu się oparzeń, a także pomaga likwidować powstałe przez nie blizny również blizny spowodowane urazami. Ponadto olejek lawendowy działa również jako środek przeciwbólowy. Wystarczy dodać kilka kropel lawendy na oparzone miejsce. Czynność powtórzyć 2-3 krotnie co 15 minut. Może to przyspieszyć proces gojenia. efekt działania jest natychmiastowy. Należy jednak pamiętać, że należy natychmiast skonsultować się z lekarzem w przypadku poważnych oparzeń.


Na rany

Miejscowe stosowanie tego olejku na rany, skaleczenia i zadrapania zwiększa wzrost komórek. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe chronią rany przed infekcją. Na rany najlepiej stosuj kompresy – jałowy gazik nasączamy roztworem olejku eterycznego i wody w proporcji 5 kropli olejku na 1/2 szklanki wody i taki gazik nakładamy na ranę. 

Lawenda była używana do dezynfekcji ran podczas wojny.


Na ukąszenia owadów

Chociaż nie jest to poważny problem. Ale nie byłoby tak w przypadku, gdy masz pod ręką olej lawendowy. Po prostu dodaj kilka kropel olejku lawendowego na ukąszenie owada lub gryźć i zobacz, jak swędzenie i obrzęk znacznie się zmniejszają.

Olejek lawendowy działa jako dobry środek odstraszający owady. Przed wyjściem z domu natrzyj skórę kremem lub balsamem zawierającym olejek Lavender. Podobnie kiedy wieczór masz spędzić przy grillu.

Należy jednak zachować ostrożność podczas używania oleju u dzieci. Według University of Arizona olejek lawendowy nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 2 roku życia.


Zalety stosowania olejku Lavender na włosy
Olejki eteryczne stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich dodatkowe korzyści dla skóry i włosów. Olejek lawendowy jest jednym z tych olejków, które mogą promować wzrost włosów i likwidować liczne problemy z włosami takie jak: utrata włosów, łysienie, czy łupież . Można go rozcieńczyć olejem nośnym, aby wetrzeć we włosy i skórę głowy. Możesz również dodać olejek do swojego szamponu i odczekać nieco dłużnej niż zwykle przed spłukaniem szamponu z włosów.

Olejek lawendowy może pomóc pozbyć się suchej swędzącej skóry głowy i łupieżu. Możesz wymieszać 15 kropel olejku Lavender z 2 łyżkami ciepłej oliwy lub oleju migdałowego. Masuj skórę głowy ciepłą mieszanką i załóż czepek. Zmyj po godzinie łagodnym szamponem.

Wszy
Będąc silnym środkiem antyseptycznym, olejek lawendowy może zwalczyć wszy. Aby pozbyć się wszy, wkrop we włosy 2-3 krople olejku i wmasuj go w skórę.

By uwieść swojego faceta dodaj do kremu lub balsamu z lawendą trochę wanilii. Powodzenia!