Właściwości Wild Orange

Właściwości:

Alergia

Sezonowe alergie są zwykle powodowane przez alergeny układu oddechowego, takie jak pyłki i zarodniki pleśni. Kiedy te drobne, biologiczne cząstki są wdychane, śluzówka kanałów nosa ulega podrażnieniu. Białe ciałka krwi w naczyniach włosowatych uznają te cząstki za ciało obce, które próbuje dostać się do organizmu i uwalniają histaminę jako odpowiedź odpornościową na alergen. Rozpoczyna się proces zapalny charakteryzujący się czerwonymi, swędzącymi oczami i nosem, nadmierną wydzieliną śluzową i kichaniem. Używając olejku pomarańczowego możesz zatrzymać postęp reakcji alergicznych.

Kiedy zaczyna się sezonowa alergia, noś przy sobie kieszonkowy inhalator (stick) z wkropionym do niego terapeutycznym olejkiem pomarańczowym. Kiedy poczujesz w nosie swędzenie zacznij wdychać olejek z inhalatora. Alternatywnie, możesz nałożyć kroplę olejku na nadgarstek lub dłoń i wąchać.

Rak

Olejek pomarańczowy bogaty jest w d-limonen, super substancję, która ma duży potencjał przeciwrakowy. Różne badania sugerują, że ten olejek eteryczny może wyeliminować mutacje komórkowe i zapobiegać przerzutom.

Prowadzone są setki badań nad roślinnymi związkami mającymi pomarańczowym kolor, które potwierdzają swój wysoki potencjał w walce z rakiem. Ze względu na właściwości przeciwrakowe d-limonen był szczególnie dokładnie badany. Przeprowadzone w 1984 roku badanie na szczurach karmionych wysoką dawką d-limonenu wykazało, że nowotwór sutka zmniejszył się o 72%.
Od tamtego badania przeprowadzono ponad trzydzieści badań dotyczących skutecznego działania d-limonenu przeciwko kilku odmianom komórek raka piersi.

Amerykańskie badanie opisane w 2009 roku w Journal of Molecular Nutrition and Food Research wykazało, że związki roślinne zawarte w skórce pomarańczowej hamowały wzrost ludzkich komórek raka płuca.

W roku 2014 amerykańskie badanie w którym wzięły udział 43 kobiety z operacyjnymi nowotworami raka sutka zbadało rolę d-limonenu. Kobiety otrzymywały dwa gramy d-limonenu codziennie przez dwa do sześciu tygodni przed operacją. Naukowcy odkryli, że d-limonen miał szeroki zakres działań przeciwrakowych.

Badania przeprowadzone w roku 2015 w Molecular Pharmacology przez amerykańskich naukowców badały skuteczność terapii genowej w przezwyciężaniu raka trzustki – jednej z najostrzejszych postaci raka. Stwierdzono, że d-limonen hamuje wzrost komórek nowotworowych trzustki.

Stany zapalne (alergia, infekcje,ból, kaszel, katar, jama ustna i inne)

Stan zapalny jest częścią mechanizmu gojenia się, ale niekontrolowane i chroniczne stany zapalne oprócz powodowania obrzęku i bólu mają wiele negatywnych skutków. Olejek eteryczny z pomarańczy jest naturalnym środkiem, który może regulować reakcje ciała na alergeny, urazy, infekcje i inne substancje drażniące, zapewnia szybkie i skuteczne działanie przeciwzapalne, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy jest to gorączka, infekcje, działanie uboczne antybiotyków, spożywanie toksycznych substancji lub narkotyków, olejek pomarańczowy może zmniejszyć podrażnienia i ból. W przypadku problemów układu oddechowego działanie przeciwzapalne może pomóc złagodzić katar i kaszel. Olejek stymuluje również krążenie krwi. Może nie tylko zwalczać nieświeży oddech, ale także kontrolować zakażenie dziąseł i stan zapalny jamy ustnej.

Do filiżanki ciepłej wody i dodaj ½ łyżeczki soli i 5 kropli olejku pomarańczowego. Wymieszaj energicznie i użyj go płukania.

Stawy

Zapalenie stawów i obrzęk stawów mogą być bardzo bolesne. Zniekształcenia kostne, utrata chrząstki i choroby autoimmunologiczne mogą powodować zapalenie stawów. Niezależnie
od przyczyny działanie olejku pomarańczowego może przynieść ulgę.

Wymieszaj 10 kropli oleju pomarańczowego z łyżką oleju kokosowego. Nanieść mieszaninę na dotknięte stanem zapalnym miejsce i delikatnie wcieraj do czasu, aż mieszanina zostanie całkowicie wchłonięta.

Obrzęki

Osoby z przewlekłym stanem zapalnym zwykle zatrzymują wodę w ciele. Często wynikiem tego jest obrzęk twarzy i stóp. Niektórzy mają obrzmiałe kostki, gdy przez długi czas siedzą.

Użyj olejku pomarańczowego do masażu w celu zmniejszenia retencji płynów. 3 łyżki ciepłego oleju kokosowego i wymieszaj w 10 kroplami olejku z pomarańczy. Wetrzyj w nogi.

Innym sposobem na użycie olejku pomarańczowego na obrzęk nóg jest dodanie go do kąpieli stóp. Do ciepłej wody dodaj 2 łyżki soli morskiej i 10-15 kropli olejku pomarańczowego. Zanurz stopy
w wodzie na 20 – 30 minut.

W przypadku obrzęku twarzy dodaj łyżeczkę soli morskiej do filiżanki ciepłej wody i zamieszaj z 5 kroplami olejku pomarańczowego. Zanurz bawełniane kompresiki w mieszaninie i umieść pod oczami i na policzkach. Uważaj na oczy!!!

Skurcze

Mimowolne skurcze mięśni są często bardzo bolesne. Skurcze mięśni szkieletowych mogą być osłabiające i mogą powodować ich zwiotczenie. Mogą powodować wiele drażniących, a nawet poważnych problemów w tym uporczywy kaszel, wymioty i biegunki. Można zapobiec tym problemom za pomocą pomarańczowego olejku eterycznego. Może on przynieść natychmiastową ulgę.

Właściwości afrodyzjakalne

Olejek eteryczny z pomarańczy ma łagodne właściwości afrodyzjakalne. Systematyczne i regularne stosowanie może zapobiegać problemom z erekcją, impotencją, utratą zainteresowania seksem
i zmniejszonym libido.

Skóra

Miejscowe zastosowanie tego olejku pomaga poprawić syntezę kolagenu. Łagodzi również stany zapalne, a zatem jest błogosławieństwem dla tłustej skóry. Poprawia krążenie krwi i pomaga oczyścić zatkane pory skórne. Ma również wysuszające działanie, zwłaszcza w wypadku tłustej skóry. Może pomóc zmniejszyć trądzik u osób z tym rodzajem skóry. Dodaj 2-3 krople oleju pomarańczowego do filiżanki wody i umyj nią twarzą przed pójściem spać.

Olejek pomarańczowy działa jak głęboki środek czyszczący, gdy jest używany z lekkim olejem nośnym takim jak oliwa z oliwek lub olej migdałowy. Wymieszaj 3-4 krople olejku pomarańczowego z łyżką oleju nośnego i nakładaj wacikiem na twarz. Pozostaw na 5 minut i zetrzyj. Jest to również doskonały sposób na usunięcie makijażu wieczorem (uważają na oczy!!!). Za jednym razem dwie korzyści.

Do użycia miejscowego na trądzik: zanurz waciki w olejku pomarańczowym i dotknij wybrane miejsce. Antyseptyczne działanie pomarańczowego oleju pomaga likwidować bakterie, które powodują powstanie trądziku. Olejek pomaga zmniejszyć oznaki przedwczesnego starzenia.

Badania sugerują, że naturalny olejek pomarańczowy pomaga obniżyć tętno i poziom kortyzolu. Wraz ze zmniejszeniem wydzielania kortyzolu i zmniejszeniem niepokoju psychicznego obserwuje się zmiany fizyczne, takie jak obniżenie tętna.

Badania opublikowane w 2013 roku w Advanced Biomedical Research na 30 dzieciach w wieku 6-9 lat, poddane dwóm zabiegom stomatologicznym wykazały interesujące wyniki. Każde dziecko przed pierwszym zabiegiem stomatologicznym otrzymało zabieg aromaterapeutyczny z olejkiem pomarańczowym. Przed drugim zabiegiem dzieci nie poddawane były zabiegowi aromaterapeutycznemu. Stwierdzono, że dzieci miały obniżony poziom kortyzolu i niższe tętno podczas zabiegu stomatologicznego po aromaterapii – zmniejszył się u dzieci lęk.

Kolejne badania wydane w 2014 r. na 56 dorosłych osobach wykazały podobne wyniki. Dorośli mieli przejść zabieg stomatologiczny i odczuwali umiarkowany lub wysoki poziom lęku. Odkryto, że oddychanie olejkiem pomarańczowym zmniejszyło poziom niepokoju u tych osób.

Kilka kropli (5-6) tego olejku w dyfuzorze lub w wodzie do kąpieli mogą wyluzować cię na koniec trudnego dnia. Olejek pomarańczowy utrzymuje czujność zmysłów jednocześnie zapewniając uczucie relaksu i odprężenia.

Aby uzyskać szybszy efekt weź dwie krople słodkiej pomarańczy na jedną dłoń, a następnie złóż dłonie i równomiernie rozprowadź olejek. Trzymaj ręce blisko twarzy i głęboko wdychaj powietrze.
Olejki cytrusowe nie są zalecane do stosowania miejscowego, kiedy skóra na której zostanie naniesiony olejek narażona jest działanie promieni słonecznych (szczególnie latem) , ponieważ powodują foto-toksyczność. Miejscowo używaj go wtedy tylko wieczorem w bardzo małych ilościach (w rozcieńczeniu).

Olejkiem pomarańczowym można złagodzić zmęczenie fizyczne i psychiczne. Aby zwiększyć efekt wymieszaj go z olejkiem eterycznym z lawendy. Zmieszaj 3 krople olejku pomarańczowego
i 3 krople oleju lawendowego i użyj tej mieszanki w dyfuzorze. Możesz nanieść kroplę mieszaniny na nadgarstek (w miejscu gdzie sprawdzasz tętno), aby przyspieszyć wchłanianie olejków
do organizmu.

Układ wydzielniczy

Olejek pomarańczowy wspomaga wydzielanie gruczołów zewnątrzwydzielniczych i gruczołów endokrynnych produkujących hormony. Z tego powodu ma on szeroki wpływ na kilka procesów fizjologicznych w organizmie, w tym trawienie, miesiączkowanie u kobiet i produkcję mleka u matek karmiących. Dlatego często jest używany przy problemach menstruacyjnych, przy kłopotach z wydzielaniem soków trawiennych, żółci, hormonów i enzymów. Zwiększona produkcja żółci i innych enzymów trawiennych poprawia trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.

Infekcje

Olejek pomarańczowy może pomagać uniknąć ogólnego zakażenia (sepsa), grzybiczego i tężcowego, ponieważ hamuje rozwój drobnoustrojów i dezynfekuje rany. Właściwości antyseptyczne wszystkich olejków cytrusowych w tym olejku pomarańczowego są dobrze znane. Jest doskonałym środkiem do dezynfekcji ran, owrzodzeń skóry, czy ukąszeń owadów. 

W 1996 r. hinduscy badacze zbadali wpływ dziesięciu olejków eterycznych (wśród nich olejek pomarańczowy) na 22 szczepy bakterii, zarówno gram-dodatnie, jak i gram-ujemne. Pomarańczowy olejek eteryczny był skuteczny w wypadku wszystkich 22 szczepów bakterii.

Amerykańskie badanie przeprowadzone w 2016 r., dotyczące wpływu oleju pomarańczowego na zapalenie gruczołu piersiowego bydła wywołanego przez Staphylococcus Aureus (gronkowiec złocisty) wykazało, że linalol zawarty w oleju pomarańczowym skutecznie hamował rozwój tego szczepu bakterii. W Pakistańskim badaniu na temat związków roślinnych pochodzących ze skórki Citrus sinensis z roku 2015 stwierdzono, że są one silnymi inhibitorami 11 różnych szczepów bakteryjnych, w tym Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella Typhimurium
i Escherichia coli.

Przeciwgrzybiczy

W 2010 r. w Indiach stwierdzono, że olejek eteryczny z Citrus sinensis jest silnym i nietoksycznym środkiem przeciwgrzybiczym, całkowicie hamującym aflatoksynę B1.
W 1996 roku zbadano 10 różnych olejków eterycznych przeciwko 12 szczepom grzybów. Olejek pomarańczowy był jednym z testowanych. Naukowcy stwierdzili, że był skuteczny wobec wszystkich 12 szczepów grzybów.

Działanie uspokajające, stres, depresja

Kiedy chcesz ochłonąć po ciężkim dniu powinieneś sięgnąć po naturalny środek uspokajający, który pomoże Ci odpocząć. Sztuczne środki uspokajające lub dostępne na rynku leki, to głównie środki uspokajające na bazie substancji syntetycznych. W długim okresie powodują uszkodzenia serca i różnych narządów wewnętrznych. Pomarańczowy olejek eteryczny jest znacznie lepszym wyborem. Ma odświeżający aromat, który pomaga odpocząć i dlatego jest szeroko stosowany jako antidotum na lęki i depresję. Polecany jest również kłótliwym osobom.

Zapach olejku pomarańczowego przypomni Ci szczęśliwe chwile i przywoła przyjemne myśli. Olejek pomarańczowy zapewnia dobre samopoczucie, dlatego jest tak często stosowany w aromaterapii. Odpręża i poprawia nastrój, jest idealny dla osób cierpiących na depresję i żyjących w ciągłym niepokoju.

Moczopędny

Olejek pomarańczowy ma łagodne działanie moczopędne, które powoduje zwiększoną produkcję moczu. W ten sposób pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru toksyn takich jak kwas moczowy, żółciowy, nadmiar soli i wody, oraz innych toksycznych produktów przemiany materii. Stymuluje nerki, pęcherz moczowy i układ chłonny. Ułatwia także pozbycie się nadmiernej ilości płynów
z organizmu zmniejszając obrzęk spowodowany zatrzymaniem wody w tkankach. Dzięki temu obniża również ciśnienie krwi i nadmierne obciążenie serca, eliminuje cellulit.

Gazy

Pomaga w usuwaniu nadmiaru gazów z jelit. Nagromadzenie gazów w jamie brzusznej może powodować dyskomfort żołądkowy i zgagę. Może też powodować wzrost ciśnienia krwi, negatywnie wpływać na serce i powodować ostre bóle żołądka. Ból w klatce piersiowej powstały z powodu gazów jest często mylony z zawałem serca. Kiedy żołądek wydłuża się wraz z nadmiarem gazu, wywiera nacisk na narządy górnej części brzucha.

Olejek pomarańczowy może pomóc złagodzić te problemy, ponieważ rozluźnia mięśnie brzucha co pozwala na wydostanie się z gazów.

Wymieszaj 2 krople pomarańczowego olejku eterycznego z 1 łyżeczką oleju kokosowego i użyj do masażu okolic brzucha. Olejek także poprawia krążenie i łagodzi zaparcia.

Choroba Alzheimera

Badania sugerują, że używając pomarańczowego olejku eterycznego (najlepiej za pomocą dyfuzora) można znacznie poprawić funkcje poznawcze.

Inne korzyści – dezynfekcja powierzchni

Jako antyseptyczny olejek pomarańczowy może być skutecznie stosowany do czyszczenia często używanych powierzchni, takich jak lady kuchenne, deski do krojenia, sztućce i stół. W rzeczywistości jest to składnik wielu produktów czyszczących. Jednakże produkty handlowe mogą zawierać wiele szkodliwych substancji.

Zrób własny roztwór dezynfekujący pomarańczowym olejem. Dodaj 10 kropli olejku pomarańczowego do filiżanki wody i użyj czystej gąbki, aby wycierać powierzchnie tą mieszaniną. Pozostaw do wyschnięcia. Ponieważ olejek pomarańczowy nie jest toksyczny, nie trzeba już spłukiwać powierzchni. Można napełnić butelkę ze sprayem mieszaniną, mocno wstrząsnąć i spryskiwać powierzchnie. Będziesz mieć czystą i pięknie pachnącą kuchnię.

.

.

.

.

.

.